How To Create A Food Storage Supply For $5 A Week

How To Create A Food Storage Supply For $5 A WeekIf you’ve decided that it’s time to take some precautions and start storing food some unforeseen eventuality, you’re not being pessimistic. You’re simply thinking ahead and making sure you’re prepared to handle a bad situation much more easily than those that assume such days will never come.

But long term food storage can seem very intimidating, especially if you’re starting from scratch and don’t have a lot of money. However, that doesn’t mean that you can’t or shouldn’t start. On the contrary, by planning ahead just a little bit, and setting aside $5 every week, you can, little by little, build up a supply of food storage that can last you for years. And it will cost you less than a meal at a fast food restaurant. Here’s how to do it.

Commit To Your Budget

While no one wants to spend money extravagantly, setting aside $5 every week is, in most cases, fairly easy to do. Internet bills, subscriptions to various services like Netflix, and even just eating out all cost considerably more than $5, and occur on a regular basis. You may also find that some weeks, you will spend less than $5. Put the extra aside and save it for another week.

Buy In Bulk

The secret to buying food for storage is to not be afraid of raw goods. Buying wheat, salt and sugar are all essential since these basic ingredients will allow you to create many different meals, rather than just being limited to canned goods.

Having said that, however, canned goods and other types of processed foods, like macaroni, are also highly recommended because they have a long shelf-life that can last for years. Of course, one other option is to also consider the foods explicitly designed to last decades, like our Valley Food Storage food kits which can last up to 25 years when properly stored.

Repeat Shopping

The trick to getting a sizable store of food for just $5 per week is to repeat your purchases. Over one year, for example, 10 of the 52 shopping weeks will be taken up buying 50 lbs of wheat, while nine of those weeks will be spent buying 20 lbs of sugar. Again, it’s not a matter of trying to stock up on everything you need all at once. These items are not perishable in the way most store bought products are.

Of course, depending on much time passes, and the type of foods you are buying, you may occasionally need to resupply your food store in order to ensure everything is still consumable. You can’t put in cans of tuna and assume that they will still be edible in 20 years. Take the time to mark out the date of storage and expiration of certain foods in your store, so that you can occasionally conduct an inspection and see which foods need replacing.

Spending just $5 a week on a food storage supply is certainly possible. It just takes some time and a bit of planning.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 − 2 =